USŁUGI

Leczenie żylaków – pytania i odpowiedzi.

Jakie są rodzaje laserowego usuwania żylaków (EVLT)?

Zabiegi laserowej ablacji żył występują pod wieloma zastrzeżonymi nazwami np. EVLT, ELVes, VeinSeal w zależności od producenta lasera. Wszystkie nowoczesne typy ablacji laserowej są w istocie takie same. Warto jednak wiedzieć, że obecnie złotym standardem jest używanie lasera o długości fali 1470nm, gdyż taka jest najlepiej pochłaniana przez wodę komórek budujących ścianę żył co zapewnia najwyższą skuteczność ablacji, przy minimalnej użytej energii.

spektrum lasera do EVLT

W Krefft Clinic korzystamy z lasera z włóknem radialnym to znaczy, że laser działa bezpośrednio na ścianę naczynia, w postaci pierścienia światła. Zwiększa to efektywność i bezpieczeństwo zabiegu.

laserowe usuwanie żylaków

Czy moje żyły nadają się do EVLT?

Prawie wszyscy pacjenci z żylakami nadają się do laserowego usuwania żylaków. Tych niewielu, którzy nie są odpowiedni (zwykle z małymi nawracającymi żyłami po poprzedniej operacji) można zwykle leczyć jedynie za pomocą skleroterapii piankowej.

Czy żylaki są niebezpieczne dla zdrowa?

Zapoznaj się z naszym artykułem i dowiesz się dlaczego leczenie żylaków na znaczenie zdrowotne.

Na czym polega procedura laserowego leczenia żylaków?

Za powstanie żylaków najczęściej odpowiada jedna (czasem więcej) niewydolna żyła z układu powierzchownego i jej usunięcie lub zamknięcie jest głównym celem leczenia. Przy użyciu USG chirurg znajduje niewydolną żyłę i oznacza ją markerem na skórze. Następnie kładziesz się na stole operacyjnym, a noga przemywana jest płynem dezynfekcyjnym i obłożona serwetami chirurgicznymi. W zależności od lokalizacji żyły możesz leżeć na plecach lub na brzuchu.

Zabieg jest wewnątrzżylny, więc kolejną rzeczą, którą musi zrobić chirurg, jest dostanie się do żyły. Skórę znieczula się niewielką ilością płynu znieczulającego. Następnie przy pomocy venflonu chirurg nakłuwa chorą żyłę i wprowadza do jej światła laserowy światłowód.

Włókno laserowe umieszczamy tak, że jego końcówka znajduje się w najwyższym punkcie żyły, zwykle w okolicy pachwiny. Pod kontrolą USG chirurg ostrzykuje żyłę płynem znieczulenia miejscowego, zwanym roztworem Kleina. Czyni to zabieg laserowego usuwania żylaków bezbolesnym. Kolejny raz potwierdzamy położenie końcówki lasera i uruchamiamy laser. W Krefft Clinic używamy lasera z automatycznym systemem wyciągania pull-back, dzięki temu komputer dozuje energię i prędkość wyciągania w zależności od wielkości żyły. Jeśli leczymy obie nogi, ten sam proces powtarza się na drugiej nodze. Po zabiegu nie ma blizn, jedynie punktowe ślady po wkłuciach.

Zabieg trwa około 30 minut na nogę. Często uzupełniany jest skleroterapią lub miniflebektomią. Na koniec otrzymujesz pończochy uciskowe, które zwykle zalecamy stosować przez 4 tygodnie.

Co dzieje się po leczeniu?

Wkrótce po zabiegu zostaniesz wpuszczony do domu. Nie zalecamy prowadzenia samochodu w dzień zabiegu. Zalecany jest spacer trwający około 20 min. Powinieneś być w stanie natychmiast wrócić do pracy i zacząć wykonywać większość normalnych czynności.

Część pacjentów odczuwa niewielkie dolegliwości bólowe z obszarze zamykanych żył. Zwykłe leki przeciwzapalne, takie jak Ibuprofen wystarczają, aby je złagodzić.

Czy jeden zabieg laserowego usuwania żylaków wystarczy?

Jeśli Twoim celem jest pozbycie się uciążliwych dolegliwości związanych z żylakami oraz dużych poszerzonych żył dalsze leczenie nie będzie koniecznie.

Część pacjentów dąży do doskonałego efektu estetycznego, wtedy laserowe usuwanie żylaków jest tylko niezbędnym początkiem. Jeśli masz rozległe żylaki na obu nogach, jest bardzo mało prawdopodobne aby dało się je wszystkie usunąć w trakcie jednego zabiegu.

Dodatkowe zabiegi obejmują skleroterapię oraz usuwanie drobnych „naczynek” przy pomocy lasera transdermalnego. Są to zabiegi skoncentrowane na drobnych żylakach, „pajączkach” i poszerzonych żyłach siatkowatych dla uzyskania pełnego efektu estetycznego.

Co to jest skleroterapia?

Jest to zabieg polegający na ostrzyknięciu żylaków, lub drobnych „pajączków” lekiem powodującym ich wykrzepienie. Następnie ostrzyknięta żyła znika wraz z upływem czasu. Im mniejsza żyła tym szybciej ten proces przebiega. Trwa to od 14 dni do 6 miesięcy.

Jak działa „laser na pajączki”?

Laser używany do usuwania popularnych „pajączków” to laser typu Nd:Yag. Jego światło koncentruje swoje działanie na naczyniach, nie uszkadzając skóry. Miejsca poddanie działaniu tego lasera pozostają zaczerwienione przez kilka dni. Jednak jest skuteczny i bezpieczny dlatego może być używany do usuwanie naczynek na całym ciele, w tym również na twarzy.

usuwanie pajączków laserem

Mam żylaki, od czego zacząć?

Umów się na konsultację chirugiczną z badaniem USG doppler. Dowiesz się jak pozbyć się żylaków, jakie leczenie jest dla Ciebie najbardziej odpowiednie.

Autor: Michał Krefft

Michał Krefft - ZnanyLekarz.pl