Czy żylaki są groźne dla zdrowia?

Czy żylaki są groźne dla zdrowia?
Wielu pacjentów z żylakami sądzi, że są one jedynie niegroźnym defektem natury estetycznej. Zgłaszają się więc do lekarza dopiero w momencie wystąpienia uciążliwych objawów takich jak trwałe przebarwienia skóry, obrzęki, dolegliwości bólowe oraz owrzodzenia podudzi.
Jakie się powikłania żylaków?
Należy pamiętać, że żylaki są objawem przewlekłej niewydolności żylnej, która jest chorobą mającą istotne konsekwencje zdrowotne. Skutkiem przewlekłej niewydolności żylnej jest zastój krwi w kończynach dolnych, powoduje to:
– zwiększone ciśnienie krwi w żyłach kończyn dolnych powodujące ich poszerzenie w postaci żylaków.
– zwiększone ryzyko zakrzepowego zapalenia żył, szczególnie układu powierzchownego.
– w przypadku dużych żylaków zwiększa się ryzyko zatorowości płucnej co jest powikłaniem potencjalnie śmiertelnym.
– suchość skóry łydek, ciemne przebarwienia, zwiększona podatność skóry na zranienie – wszystko to efekt zastoju żylnego oraz zaburzonego odżywienia skóry w obrębie podudzi.
– owrzodzenia, trudno gojące się rany – w znacznym stopniu zaawansowania żylaków zagojenie owrzodzeń specjalistycznego leczenia i usunięcia przyczyny.
– obrzęki kończyn dolnych, w skrajnych przypadkach upośledzają ruchomość kończyn dolnych, znacząco pogarszają komfort życia.
Czy wczesne rozpoznanie i leczenie żylaków pozwala uniknąć powikłań?
Tak, wcześnie zdiagnozowana i leczona niewydolność żylna pozwala uniknąć rozwinięcia się zaawansowanych żylaków i ich trwałych konsekwencji. Trzeba pamiętać, że przebarwienia żylne, blizny po owrzodzeniach są trwałe i niezwykle trudno je skutecznie usunąć.
Obecnie dzięki dostępowi do nowoczesnej diagnostyki ultrasonograficznej (USG doppler) możemy wykryć niewydolność żylną na jej wczesnym stadium zaawansowania. Następnie przy użycia lasera wewnątrzżylnego (laser 1470nm) możemy precyzyjnie zamknąć niewydolną żyłę nie dopuszczając do postępu choroby.
Kto powinien zbadać sobie przepływy?
Na powstanie żylaków narażone są osoby, których rodzice bądź dziadkowie chorowali z tego powodu. Żylaki występują dziedzicznie, gdyż są związane z genetyczną skłonnością. W literaturze naukowej wymienia się również następujące czynniki ryzyka przewlekłej niewydolności żylnej:
- Nadwaga i otyłość
- Wiek
- Płeć żeńska
- Palenie tytoniu
- Antykoncepcja hormonalna
- Hormonalna terapia zastępcza