USŁUGI

ĆWICZENIA MIĘŚNI DNA MIEDNICY DLA PACJENTÓW PO PROSTATEKTOMII RADYKALNEJ

 

 

 

 

 

1.IDENTYFIKACJA MIĘŚNI DNA KROCZA MIEDNICY

2.SPRAWDŹ CZY WYKONUJESZ ĆWICZENIA PRAWIDŁOWO

  • Możesz sprawdzić czy podczas ćwiczeń używasz prawidłowych mięśni krocza. Połóż palce na skórze krocza tuż za moszną; jeśli wykonujesz ćwiczenie prawidłowo poczujesz jak mięśnie krocza odsuwają się od opuszków Twoich palców.
  • Prawidłowe wykonywanie ćwiczeń mięśni dna miednicy możesz także sprawdzić stojąc nago przed lustrem. Podczas prawidłowo wykonywanych ćwiczeń powinieneś zobaczyć jak podstawa prącia oraz moszna unoszą się do góry w kierunku brzucha.

3.WYKONYWANIE ĆWICZEŃ MIĘŚNI DNA MIEDNICY

  • Jak już upewnisz się, że podczas ćwiczeń wykorzystujesz prawidłowe mięśnie krocza, są dwa rodzaje ćwiczeń, które powinieneś wykonywać:

WOLNE ĆWICZENIA – pokazane na grafikach. Ilość powtórzeń zwiększaj stopniowo. Optymalnie jest wykonywanie 3 rodzajów takich ćwiczeń każdego dnia.

SZYBKIE ĆWICZENIA – dodatkowe ćwiczenia polegające na szybkich, 1-sekundowych skurczach mięśni dna miednicy, tak silnych jak to tylko możliwe, z następową fazę kilkusekundowego odpoczynku. Ćwiczenia można wykonywać do maksymalnie 10 powtórzeń. Stopniowo zwiększaj ilość wykonywanych szybkich ćwiczeń do 3 razy dziennie. Żeby było Ci łatwiej o nich pamiętać wykonuj je podczas innych codziennych czynności np. podczas brania prysznica, mycia zębów itp.

 

  • Na początku mięśnie krocza podczas wykonywanych przez Ciebie ćwiczeń mogą szybko się męczyć, ale im więcej będziesz ćwiczył tym z czasem będą one silniejsze. Dlatego z każdym dniem staraj się stopniowo zwiększać ilość wykonywanych powtórzeń.
  • Staraj się powstrzymać chęć przyspieszania gojenia poprzez wykonywanie większej ilości ćwiczeń niż zalecana. Przetrenowane mięśnie regenerują się zdecydowanie wolniej!
  • Bądź cierpliwy i nie poddawaj się! Czasami może to zająć kilka miesięcy zanim zaobserwujesz poprawę. Większość mężczyzn dostrzega zmniejszenie ilości niekontrolowanego wypływu moczu w ciągu pierwszych 3 miesięcy, a ostateczny efekt uzyskuje się dopiero po 6-12 miesiącach.
  • Żeby pamiętać o regularnych ćwiczeniach, rób je podczas wykonywania innych aktywności. Na przykład: po oddaniu moczu, po lub w trakcie śniadania/obiadu/kolacji, w trakcie oczekiwania na autobus, podczas oglądania wiadomości. Postaraj się włączyć ćwiczenia do Twojej codziennej rutyny. Nieważne jest to co robisz lub gdzie jesteś – nikt inny nie wie, że wykonujesz ćwiczenia właśnie w tym momencie!
  • Nie podnoś rzeczy, które są dla Ciebie za ciężkie. Pamiętaj, aby zawsze podczas podnoszenia cięższych przedmiotów zaciskać mięśnie krocza.
  • W razie pytań lub wątpliwości porozmawiaj ze swoim lekarzem lub poradź się fizjoterapeuty specjalizującego się w rehabilitacji mięśni dna miednicy.