USŁUGI

Usuwanie tatuażu

Tatuaże od zarania dziejów obecne są w życiu człowieka. Pierwotnie stosowane były jako forma rytuałów, amuletów, czy symboli kulturalnych. W swojej historii utożsamiane były również ze światem przestępczym oraz subkulturą więzienną. Obecnie tatuaże poza wartością artystyczną mogą stanowić pamiątkę ważnego wydarzenia, być świadectwem oddania i miłości do drugiej osoby lub pasji. A co w momencie, gdy to  uczucie wygaśnie? Z pewnością niejedna osoba przed zrobieniem rysunku na ciele zadała sobie takie pytanie lub zastanawia się: „czy warto?”, „czy mi się nie znudzi?”, „a co jak będę mieć 60, 70, 80 lat”, „a może za rok przestanie mi się podobać?”. „I co wtedy?”.

Czy rzeczywiście tatuaż to decyzja na całe życie?

Tatuaż to barwnik, który został trwale wprowadzony do skóry właściwej i do niedawna jego usunięcie było niezwykle trudne i zwykle nie do końca skuteczne. Na przestrzeni wieków poszukiwano skutecznej metody ich usuwania. Jedną z pierwszych technik, bardzo agresywnych, była skaryfikacja i operacyjne usuwanie płatu skóry. W późniejszych czasach stosowano zabiegi peelingujące, czy dermabrazje, które nie były zbyt skuteczne ( pozwalały jedynie na nieznaczne rozjaśnienie lub rozmycie tatuażu) i wiązały się z licznymi powikłaniami: m.in. ból, blizny, przebarwienia, infekcje. W obecnych czasach skuteczną i nieinwazyjną formą usunięcia rysunku na ciele jest zabieg laserowy.

Na czym polega zabieg laserowego usunięcia tatuażu?

Zabieg laserowy polega na rozbijaniu dużych cząsteczek barwnika na mniejsze części, co pozwala na ich usunięcie przez komórki układu odpornościowego (makrofagi). Laser penetruje skórę i jest pochłaniany przez barwnik tatuażu, który ulega rozbiciu przy minimalnym uszkodzeniu skóry – różne barwniki absorbują światło o różnej długości. Im ciemniejszy tatuaż, tym skuteczniejszy jest zabieg.

 

Alma Harmony PRO XL głowica Q-SWITCH ND-YAG 

 W Krefft Clinic zabieg wykonujemy przy użyciu platformy Alma Harmony PRO XL z głowicą Q-SWITCH, która umożliwia całkowite usunięcie tatuażu bez ryzyka wystąpenia blizn, czy przebarwień. Posiada ona kilka końcówek różniących się długością emitowanej fali, co jest bardzo istotne przy kolorowych tatuażach. Końcówka Nd: YAG 1064nm stosowana jest do ciemnych pigmentów: czarny, szary, grafitowy i niebieski. Końcówka emitująca falę o długości 532 nm zalecana jest do jasnych barwników: czerwony, pomarańczowy i żółty.

 

Głowica Q-SWITCH odnajduje również zastosowanie przy usuwaniu makijażu permanentnego jak i tatuaży powypadkowych.

 

Czy zabieg jest bolesny?

Zabieg jest praktycznie bezbolesny – na około 30 minut przed rozpoczęciem terapii na tatuaż aplikowany jest krem znieczulający. Sesja trwa około 30-60 minut, w zależności od wielkości grafiki. Zarówno lekarz, jak i pacjent podczas terapii laserowej mają założone okulary ochronne.

 

Ile zabiegów należy wykonać, aby usunąć tatuaż?

 Usunięcie tatuażu wymaga z reguły przeprowadzenia ok. 6-8 zabiegów, wykonanych w odstępach 6-8 tygodni. Każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie. Ilość i czestotliwość zabiegów uzależnione są w głównej mierze od nasycenia, koloru, wielkości tatuażu, a także obszaru ciała, na którym został wykonany. Grafiki pokrywające dużą powierzchnię skóry usuwa się etapowo.

 

 

Dzięki szerokim możliwościom dostosowania parametrów indywidualnie do potrzeb pacjenta, uzyskujemy doskonałe efekty przeprowadzonych zabiegów.

 

Michał Krefft - ZnanyLekarz.pl
Marta Saj - ZnanyLekarz.pl