USŁUGI

Jak pozbyć się żylaków?

Czym są żylaki?

Żylaki to poszerzone, niewydolne żyły o krętym przebiegu, często obserwowane w obrębie nóg. Typowo pojawiają się na kończynach dolnych, jednak mogą być zlokalizowane również w innych rejonach ciała i stanowić objaw różnych chorób. Są one objawem przewlekłej niewydolności żylnej.

Na jakie niepokojące objawy należy zwrócić uwagę?

Obrzęki, uczucie ciężkości czy zespół niespokojnych nóg, to częste dolegliwości podawane przez pacjentów, które mogą poprzedzać pojawienie się żylaków. Należy wtedy wykonać badanie USG doppler, oceniające przepływy w układzie żylnym kończyn. Wczesne rozpoznanie niewydolności żylnej pozwala na zmniejszenie rozległości zabiegu, poprawia efekt leczenia oraz rokowanie na przyszłość.  

Od czego zacząć leczenie?

Jeśli zauważymy na swoich nogach poszerzone, kręte żyły, stwierdzimy narastającą męczliwość nóg lub obrzęki, powinniśmy udać się do specjalisty, który zajmuje się diagnostyką ultrasonograficzną (USG) kończyn dolnych. 

Badanie nazywane USG duplex doppler kończyn dolnych pozwala uwidocznić patologie naczyń żylnych jak i tętniczych i jest niezbędnym krokiem do zaplanowania i wdrożenia odpowiedniego leczenia. USG jest badaniem nieinwazyjnym oraz bezbolesnym. 

Jakie są metody leczenia żylaków?

Metody leczenia żylaków możemy podzielić na operacyjne i małoinwazyjne: 

Leczenie chirurgiczne klasyczne: czyli stripping metodą Babcocka jest powszechnie stosowaną metodą leczenia żylaków. Polega na chirurgicznym usunięciu niewydolnej żyły poprzez 2 nacięcia na skórze przy użyciu metalowej sondy. Operacja zwykle uzupełniona jest miniflebektomią, czyli usunięciem licznych mniejszych żylaków poprzez kilkumilimetrowe nacięcia skóry przy użyciu specjalnego haczyka. Wymaga znieczulenia podpajęczynówkowego lub ogólnego oraz pobytu w szpitalu. 

Wśród metod małoinwazyjnych wyróżniamy powszechnie stosowane laserowe usuwanie żylaków lub usuwanie żylaków przy pomocy prądu o częstotliwości radiowej (RF). Umożliwiają one usunięcie żylaków przy minimalnym urazie. Polegają na wprowadzeniu do światła naczynia sondy, która przy pomocy wysokiej temperatury zamyka niewydolną żyłę. Pozwala to na uniknięcie blizn na skórze, konieczności zakładania szwów oraz skraca okres rekonwalescencji przy zachowanej wysokiej skuteczności leczenia.

Jak przebiega laserowe usuwanie żylaków?

Zabiegi laserowe lub z wykorzystaniem fal radiowych trwają od 40 do 90 minut. Cała procedura wymaga jedynie znieczulenia miejscowego. Po zabiegu zakładane są pończochy uciskowe, a pacjent wraca do domu. Wskazany jest jak najszybszy powrót do codziennych aktywności. Mogą pojawić się miernie nasilone dolegliwości bólowe oraz tkliwość w miejscu zamykanej żyły, które zwykle są dobrze tolerowane przez pacjentów i mijają w ciągu miesiąca. 

W okresie rekonwalescencji pacjent zgłasza się na kontrolę w terminie ustalonym przez chirurga celem oceny skuteczności zabiegu. Laserowe usuwanie żylaków nie wymaga szczególnej rekonwalescencji. Po zabiegu w zależności od potrzeby przyjmuje się leki przeciwzakrzepowe oraz stosuje się pończochy uciskowe.

Jak pozbyć się małych poszerzonych naczyń na nogach, tzw. pajączków i teleangiektazji?

Pajączki i teleangiektazje same w sobie nie stanowią istotnego problemu zdrowotnego, jednak wiele osób postrzega je jako istotny defekt estetyczny. Strategia, którą przyjmujemy polega na zamknięciu naczynek o większej średnicy skleoroterpią chemiczną w postaci serii niebolesnych zastrzyków. W kolejnym etapie usuwamy drobne „pajączki” przy użyciu lasera ablacyjnego Nd: Yag. Zabieg ten nie wymaga znieczulenia. Zwykle koniecznych jest kilka sesji aby uzyskać pełen, trwały efekt estetyczny.

Michał Krefft - ZnanyLekarz.pl